Kolesarski klub Žalec
Zgodovina

Obdobje kolesarstva v Žalcu nam je poznano od leta 1985, s katerim se je ukvarjala tako imenovana KOLESARSKA SEKCIJA TVD PARTIZAN ŽALEC. Od tega leta se tudi ohranja določen arhiv podatkov, za morebitna predhodna obdobja s podatki ne razpolagamo. KOLESARSKA SEKCIJA TVD PARTIZAN ŽALEC je bila ustanovljena leta 1984, natančneje 01.10.1984, njen predsednik pa je bil g. Dolfe Naraks. Ustanovna sekcija je štela okrog 20 članov ter nekaj podpornih članov.Kolesarska sekcija je aktivno začela delovati v letu 1985, saj je bil njen plan izvesti več kolesarskih prireditev in sicer:

  • vsi na kolo za zdravo telo
  • kolesarski kriterij mesta Žalec
  • klubsko prvenstvo
  • gorsko prvenstvo Kale
  • Savinjski maraton

Savinjski maraton je bila največja kolesarska prireditev, ki se je odvijala na širšem območju bivše občine Žalec in katere organizator je bila Kolesarska sekcija TVD Partizan Žalec, vendar z veliko podporo Občine Žalec in tudi močnih sponzorjev. Množično so se ga udeleževali kolesarji iz raznih krajev Slovenije, saj je po podatkih bilo udeleženih 500 – 800 kolesarjev.

Zbor kolesarjev kolo-012 kolo-016 kolo-011 kolo-018
Vzporedno je bil zastavljen plan tudi za druge aktivnosti kot so:
  • teden kolesarjev
  • vzgoja in preventiva v cestnem prometu mladih kolesarjev v sodelovanju z OŠ Žalec
  • kolesarjenje članov ter
  • sodelovanje na srečelovu na žalski noči

V kolesarsko sekcijo se je v letu 1985 in 1986 vpisalo precejšnje število novih članov, tako, da je po podatkih koncem leta 1986 sekcija štela 381 kolesarjev. Tudi v prihodnjih petih letih do leta 1990 je bil plan dela sekcije, kot je bil prvotno zastavljen z izjemo nekaterih, ki so izpadle iz programa. Najbolj odmevna prireditev SAVINJSKI MARATON se je v programu obdržala vsa navedena leta in tudi bila izvedena šestkrat.

Kolesarska sekcija TVD Partizan Žalec je imela tudi servisno delavnico, izposojo koles ter omogočila izobraževanje dvema članoma z opravljenim izpitom za trenerja.

Po letu 1990 in menjavi predsednikov je kolesarstvo v Žalcu nekoliko zamrlo, izvajali so se samo trimi, vsi na kolo za zdravo telo ter razna sodelovanja na prireditvah drugih organizatorjev.

Z vzpodbudnimi nasveti in pomočjo takratnega strokovnega delavca Zveze telesnokulturnih organizacij občine Žalec g. Franca KRALJA, se je leta 1993 na novo registriralo društvo pod imenom KOLESARSKI KLUB ŽALEC, katerega predsednik je postal g. Branko Stropnik in deluje še danes.

Novoustanovljeni klub je štel 2-3 člane, ki so izhajali še iz sekcije, (ostalih članov iz delovanja sekcije TVD Partizan ni bilo več, ali so odšli v druge kraje ali pa ni bilo interesa), ter nekaj članov ljubiteljev kolesarjenja. Izoblikovala se je manjša delovna skupina, ki si je zadala plan že v letu 1993, sicer v manjši obliki, kot predhodno delujoča sekcija, in sicer:

  • družinsko kolesarjenje po bližnjih krajih žalca
  • spretnostna vožnja s kolesi osnovnošolske mladine
  • vzpon na Dobrovlje - gorska kolesarska prireditev

Delo kluba je vključevalo tudi razna sodelovanja na kolesarskih slalomih v spustih z gorskimi kolesi,.., katerih pobudnik in organizator je bil g. Stane Novak, ki je kasneje registriral svoje društvo. Vključevanje pri izvedbi kolesarskega kronometra ter pomoč in aktivno sodelovanje pri izvedbi kolesarskih prireditev drugih organizatorjev.

Mesečno je potekalo tudi ljubiteljsko kolesarjenje članov oziroma vseh, ki so se želeli priključiti, vendar zaradi takšnih in drugačnih obveznosti je bilo to le manjše število kolesarjev. Omenimo naj predvsem prireditev »VZPON NA DOBROVLJE«, ki je bila prvotno zasnovana kot rekreativno kolesarjenje, premagati hrib ter vztrajnostna udeležba. Ker se 2x letno prireditev ni obnesla, je v naslednjih letih bila v planu 1x letno in postala tradicionalna prireditev, z razliko, da je iz rekreativnega kolesarjenja postala prava tekmovalna dirka za nagrado pokalov po kategorijah. Naj omenimo, da je bilo na 1.vzponu samo 18 kolesarjev, že v letu 1995 pa preko 50, v letu 1998 pa je število udeležencev tekmovanja naraslo na 120. Tekmovanja so se udeležili kolesarji raznih bližjih in zelo oddaljenih koncev Slovenije, od vse povsod ter pravi vrhunski kolesarji z licencami. Vse to je za naslednja leta narekovalo večjo organizacijsko sposobnost, ogromne stroške in seveda večjo odgovornost, vsekakor pa se je tekmovalna prireditev obdržala vse do leta 2004 in bila v obdobju enajstih let izvedena 12x.

dobr1 dobr2 dobr3 dobr4 dobr5

Zaradi veliko vzporednih kolesarskih prireditev in vzponov, ki so jih pričela izvajati razna društva novoustanovljenih občin (nekdaj občine Žalec) ter upadanja števila tekmovalcev in seveda s tem povezanih velikih stroških, strogih pravil, odgovornosti, tekmovalne prireditve ni bilo več možno nadaljevati. Omenimo naj tudi, da so se člani Kolesarskega kluba Žalec udeleževali raznih maratonov in tekmovanj, posamezno ali skupinsko, ki so jih organizirali drugi kolesarski klubi po Sloveniji ter dosegli dobre rezultate, nekateri prejeli tudi pokale.

Kolesarski klub je v letu 2005 svoje delo usmeril v izvedbo rekreacijskega kolesarjenja in sicer po planu:

  • kolesarjenje na Gozdnik oz. Hom, namenjeno mlajšim v sklopu Razpnimo jadra
  • kolesarski izlet v Logarsko dolino
  • družabno kolesarjenje
  • aktivno sodelovanje in nudenje logistične podpore pri izvedbah kolesarskih prireditev drugih organizatorjev

Želja članov Kolesarskega kluba Žalec je nadaljevati z delom kluba ter želja, da bi se vključilo več mladih oziroma novih članov. Vendar ob vsem tem, da ni vključevanja novih članov in interesa za delo v klubu, je to le upanje, da bo klub nadaljeval z zgodovino kolesarskega kluba oziroma še prej sekcije TVD Partizan Žalec.